Interviu cu Mariana Kostenko, director grădinița-creșă ”Ghiocel„ din orașul Ocnița

Interviu cu Mariana Kostenko, director grădinița-creșă ”Ghiocel„ din orașul Ocnița

 

Pentru un copil, grădinița este prima experiență a vieții în societate. Copilul pășeste într-un nou univers social, o lume plină de necunoscut și de provocări, care îl confruntă cu experiențe inedite. Grădinița-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița a dezvoltat un climat social-educaţional adecvat unei pregătiri de calitate, a unui mediu democratic şi creativ de dezvoltare pentru toţi şi pentru fiecare, ne spune Mariana Kostenko, directorul acestei instituții.

— Aflându-mă de mai mulți ani la funcția de director al Grădiniței-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița, cu mare interes și drag de copii, împreună cu colectivul asigurăm un act educaţional performant, ne străduim să contribuim la formarea și dezvoltarea unor copii sănătoşi, creativi, eficienţi, activi, cooperanţi care să se adapteze uşor la regimul muncii şcolare şi la orice situaţie în viaţă. Toate le reușim grație suportului din partea primăriei orașului Ocnița și, în parteneriat și în colaborare cu Direcția Învățământ și a părinților, spune Mariana Kostenko, directorul Grădiniței-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița

 

 1. Cât de împlinită Vă simțiți profesional?

Nu ştiu ce poate fi mai frumos decât să fii înconjurat de copii.

Sunt fericită că această instituție există și sunt onorată că trăiesc și lucrez în fiecare zi alături de frumoșii discipoli ai grădiniței ”Ghiocel,,, de o echipă de OAMENI dedicați și pasionați de activitatea pe care o prestează.

Sunt fericită că există oameni: părinți si pedagogi, care vreau tot ce e mai bun pentru copiii lor, oameni care înțeleg că un copil învață când îi place ceea ce face, când este implicat în procesul de învățare, când o face prin joacă sau explorare, când îi este ascultată părerea și nu este criticat pentru teoriile sale.

Cineva spunea că viaţa e o piesă de teatru şi nu contează cât timp o joci şi în ce mod. Omul a fost creat pentru a-şi pune un scop şi a tinde să-l realizeze. Ce poate fi mai enigmatic şi mai frumos decât să ştii că ai pentru ce trăi, că undeva, aproape sau departe, te aşteaptă împlinirea? Cred că aceasta e cea mai de valoare lecţie, care îţi asigură victoria în tot ceea ce-ţi propui.

Da, cu fermitate spun, eu mă simt împlinită alături de zeci de ochișori sinceri, zglobii, curioși și plini de dragoste.

 

 1. Ce proiecte ați reușit să realizați și ce probleme ați soluționat de când sunteți la funcția de director al grădniței?

Grădiniţa este tărâmul de basm în care copiii sânt încurajaţi să viseze, să aibă încredere în ceea ce simt, şi să-şi transforme visele în povestea lor de viaţă. Credem în excelenţă, inovaţie, responsabilitate şi respect în actul educaţional, însă pentru a atinge adevărate performanţe şi pentru a creşte o generaţie de copii care să ne asigure un viitor frumos e nevoie de acordare a celor mai bune condiţii de dezvoltare. Administrația grădiniței, analizănd necesitățile și fiind susținuți, atăt financiar, căt și moral de către primăria orașului Ocnița, în gestiunea căreia ne aflăm, a făcut tot posibilul pentru a crea asemenea condiții și în grădinița noastră.

Începând cu anul 2018 și până în prezent am fost implicați în două proiecte:

-,, Proiect finanțat prin Acordul între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova, privind implementarea programului de asistență tehnică și financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil acordat de România Republicii Moldova, 2019-2021, și proiectului ,,Abordarea schimbărilor climatice prin acordarea libertății energetice în parteneriatul estic din Moldova, prin instalarea unei centrale solare și transferul experienței Lituaniei” 2022-2023, în urma impementării cărora au fost renovate 5 foișoare și căile de acces, construcția de la zero a unui foișor și istalarea panourilor solare pentru producerea energiei electrice proprii.

— S-au efectuat reparații capitale în coridoarele grădiniței, blocul administrativ și sala de muzică.

— S-a procurat mobilier pentru 6 dormitoare, cabinetul medical, izolator, cabinetul metodic.

— A fost schimbat gardul pe o lungime de 100 metri.

— A fost reparată capital rețeaua electrică.

— În cazangerie au fost shimbate 2 cazane.

— A fost modernizată sistema de încălzire.

— A fost instalată sistema de semnalizare antiincendiară.

— În grupe și bucătărie au fost procurate și instalate 4 boilere pentru apă caldă, mașină de spălat, tocător de carne electric, aspirator.

— În fiecare an s-a procurat veselă, jucării, materiale didactice, rechizite de birou.

În vederea motivării angajaților, conform legislației în vigoare, în ultimii ani din bugetul instituției se achită formareea continuă ale CD și controlul medical al tuturor angajaților.

Cu toate acestea mai există multe probleme de ordin administrativ care necesită soluționate pe parcurs.

 

 1. Care sunt pilonii sau factorii esențiali din care derivă succesul Dvs la functia pe care o dețineti?

Eu cred că nimeni nu se naște un manager de succes. Este necesar să devii unul.

 1. Există multe ingrediente în rețeta pentru construirea unei cariere de succes. Cu toate acestea, una dintre cele mai importante consider că este efortul constant de a crește personal și profesional;
 2. O echipă puternică, motivată, pro-activă, cu spirit de inițiativă, capabilă de a se antrena în cele mai istețe proiecte, de a manifesta dragoste nemărginită față de copii, de a le oferi tot ce-i mai bun;
 3. Chiar de la începutul activității manageriale am conștientizat faptul că numai printr-o colaborare strânsă cu APL de nivelul I și II și, nu în ultimul rând, părinții, având aceleași scopuri și idealuri educaționale, putem obține performanțe frumoase, atât personale, cât și la nivel de instituție.

Pe parcursul anilor am marele noroc de a fi nu numai ascultată, dar și AUZITĂ.

 

 1. Mesajul Dvs către comunitate

Îmi place să creez cu multă dragoste un loc unde creativitatea este stimulată în fiecare zi, un loc unde gândirea critică este încurajată și unde empatia se învață de la cele mai mici vârste.

Nu pretind să fac lucrurile perfect, dar mă strădui în fiecare zi să mă perfectez eu însumi. Învățăm în fiecare zi de la copii, învățăm unii de la alții. Aș vrea să aduc sincere mulțumiri pentru încrederea acordată, pentru conlucrarea frumoasă și susținere, primăriei orașului Ocnița, DÎ Ocnița și tuturor părinților care au ales ca grădinița ”Ghiocel,, să devină o ”a doua casă,, pentru copilașii lor.

 

 

Pentru un copil, grădinița este prima experiență a vieții în societate. Copilul pășeste într-un nou univers social, o lume plină de necunoscut și de provocări, care îl confruntă cu experiențe inedite. Grădinița-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița a dezvoltat un climat social-educaţional adecvat unei pregătiri de calitate, a unui mediu democratic şi creativ de dezvoltare pentru toţi şi pentru fiecare, ne spune Mariana Kostenko, directorul acestei instituții.

— Aflându-mă de mai mulți ani la funcția de director al Grădiniței-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița, cu mare interes și drag de copii, împreună cu colectivul asigurăm un act educaţional performant, ne străduim să contribuim la formarea și dezvoltarea unor copii sănătoşi, creativi, eficienţi, activi, cooperanţi care să se adapteze uşor la regimul muncii şcolare şi la orice situaţie în viaţă. Toate le reușim grație suportului din partea primăriei orașului Ocnița și, în parteneriat și în colaborare cu Direcția Învățământ și a părinților, spune Mariana Kostenko, directorul Grădiniței-creșă ”Ghiocel„ din or. Ocnița

 

 1. Cât de împlinită Vă simțiți profesional?

Nu ştiu ce poate fi mai frumos decât să fii înconjurat de copii.

Sunt fericită că această instituție există și sunt onorată că trăiesc și lucrez în fiecare zi alături de frumoșii discipoli ai grădiniței ”Ghiocel,,, de o echipă de OAMENI dedicați și pasionați de activitatea pe care o prestează.

Sunt fericită că există oameni: părinți si pedagogi, care vreau tot ce e mai bun pentru copiii lor, oameni care înțeleg că un copil învață când îi place ceea ce face, când este implicat în procesul de învățare, când o face prin joacă sau explorare, când îi este ascultată părerea și nu este criticat pentru teoriile sale.

Cineva spunea că viaţa e o piesă de teatru şi nu contează cât timp o joci şi în ce mod. Omul a fost creat pentru a-şi pune un scop şi a tinde să-l realizeze. Ce poate fi mai enigmatic şi mai frumos decât să ştii că ai pentru ce trăi, că undeva, aproape sau departe, te aşteaptă împlinirea? Cred că aceasta e cea mai de valoare lecţie, care îţi asigură victoria în tot ceea ce-ţi propui.

Da, cu fermitate spun, eu mă simt împlinită alături de zeci de ochișori sinceri, zglobii, curioși și plini de dragoste.

 

 1. Ce proiecte ați reușit să realizați și ce probleme ați soluționat de când sunteți la funcția de director al grădniței?

Grădiniţa este tărâmul de basm în care copiii sânt încurajaţi să viseze, să aibă încredere în ceea ce simt, şi să-şi transforme visele în povestea lor de viaţă. Credem în excelenţă, inovaţie, responsabilitate şi respect în actul educaţional, însă pentru a atinge adevărate performanţe şi pentru a creşte o generaţie de copii care să ne asigure un viitor frumos e nevoie de acordare a celor mai bune condiţii de dezvoltare. Administrația grădiniței, analizănd necesitățile și fiind susținuți, atăt financiar, căt și moral de către primăria orașului Ocnița, în gestiunea căreia ne aflăm, a făcut tot posibilul pentru a crea asemenea condiții și în grădinița noastră.

Începând cu anul 2018 și până în prezent am fost implicați în două proiecte:

-,, Proiect finanțat prin Acordul între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova, privind implementarea programului de asistență tehnică și financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil acordat de România Republicii Moldova, 2019-2021, și proiectului ,,Abordarea schimbărilor climatice prin acordarea libertății energetice în parteneriatul estic din Moldova, prin instalarea unei centrale solare și transferul experienței Lituaniei” 2022-2023, în urma impementării cărora au fost renovate 5 foișoare și căile de acces, construcția de la zero a unui foișor și istalarea panourilor solare pentru producerea energiei electrice proprii.

— S-au efectuat reparații capitale în coridoarele grădiniței, blocul administrativ și sala de muzică.

— S-a procurat mobilier pentru 6 dormitoare, cabinetul medical, izolator, cabinetul metodic.

— A fost schimbat gardul pe o lungime de 100 metri.

— A fost reparată capital rețeaua electrică.

— În cazangerie au fost shimbate 2 cazane.

— A fost modernizată sistema de încălzire.

— A fost instalată sistema de semnalizare antiincendiară.

— În grupe și bucătărie au fost procurate și instalate 4 boilere pentru apă caldă, mașină de spălat, tocător de carne electric, aspirator.

— În fiecare an s-a procurat veselă, jucării, materiale didactice, rechizite de birou.

În vederea motivării angajaților, conform legislației în vigoare, în ultimii ani din bugetul instituției se achită formareea continuă ale CD și controlul medical al tuturor angajaților.

Cu toate acestea mai există multe probleme de ordin administrativ care necesită soluționate pe parcurs.

 

 1. Care sunt pilonii sau factorii esențiali din care derivă succesul Dvs la functia pe care o dețineti?

Eu cred că nimeni nu se naște un manager de succes. Este necesar să devii unul.

 1. Există multe ingrediente în rețeta pentru construirea unei cariere de succes. Cu toate acestea, una dintre cele mai importante consider că este efortul constant de a crește personal și profesional;
 2. O echipă puternică, motivată, pro-activă, cu spirit de inițiativă, capabilă de a se antrena în cele mai istețe proiecte, de a manifesta dragoste nemărginită față de copii, de a le oferi tot ce-i mai bun;
 3. Chiar de la începutul activității manageriale am conștientizat faptul că numai printr-o colaborare strânsă cu APL de nivelul I și II și, nu în ultimul rând, părinții, având aceleași scopuri și idealuri educaționale, putem obține performanțe frumoase, atât personale, cât și la nivel de instituție.

Pe parcursul anilor am marele noroc de a fi nu numai ascultată, dar și AUZITĂ.

 

 1. Mesajul Dvs către comunitate

Îmi place să creez cu multă dragoste un loc unde creativitatea este stimulată în fiecare zi, un loc unde gândirea critică este încurajată și unde empatia se învață de la cele mai mici vârste.

Nu pretind să fac lucrurile perfect, dar mă strădui în fiecare zi să mă perfectez eu însumi. Învățăm în fiecare zi de la copii, învățăm unii de la alții. Aș vrea să aduc sincere mulțumiri pentru încrederea acordată, pentru conlucrarea frumoasă și susținere, primăriei orașului Ocnița, DÎ Ocnița și tuturor părinților care au ales ca grădinița ”Ghiocel,, să devină o ”a doua casă,, pentru copilașii lor.

 

_FB_f2e682c62bab12logged_in=true&xd_action=proxy_ready

Об авторе

Ruslan Ciumac administrator

Оставить ответ