A fost dat în exploatare un sistem de aprovizionare cu apă pe teritoriul cimitirului nou din orașul Ocnița

La 3 iunie 2020, au fost finalizate lucrările de dare în exploatare a unui sistem de alimentare cu apă, amplasat pe teritoriul cimitirului nou din orașul Ocnița.

Aprovizionarea centralizată cu apă a fost posibilă în urma realizării lucrărilor de reparație capitală a apeductului în regiunea cimitirului nou, susține primarul Victor Artamaniuc.

Potrivit primarului, aceste lucrări s-au realizat la solicitarea mai multor locuitori ai orașului Ocnița care au considerat că este necesară existența unei surse de apă pe teritoriul cimitirului.

Inițiativa a fost susținută și votată de către consilierii orășenești.

Alături de administrația primăriei și conducerea ÎM Apă-Canal Ocnița, la evenimentul de dare în exploatare a sistemului de aprovizionare cu apă a fost prezentă și Irina Lozovan, deputat în Parlamentul RM.

Lucrările au fost îndeplinite de ÎM Apa-Canal Ocnița, la inițiativa și finanțarea primăriei.